Jak rozpoznać oryginalny bursztyn?
Test statyczny
Bursztyn, po pocieraniu np. miękką szmatką, powinien naładować się elektrostatycznie. Kiedy to zrobimy, bursztyn będzie przyciągał bardzo lekkie przedmioty, takie jak cząstki papieru lub kurz.
Test w słonej wodzie
Metoda ta polega na przygotowaniu odpowiedniego słonego roztworu. Wlewamy wodę do pojemnika i dodajemy około 10 łyżeczek soli (0,5 l). Musimy ją dokładnie wymieszać przez 30 min. Prawdziwy bursztyn w słonej wodzie się unosi. Większość podróbek zatonie.
Test acetonowy
W przypadku tego testu możemy skorzystać z właściwości kopal i plastiku, które źle reagują na rozpuszczalniki. W celu wykonania testu możemy użyć acetonu lub alkoholu. Umieszczamy preparat na powierzchni kamienia. Jeśli po tej reakcji bursztyn traci kolor lub powierzchnia staje się lepka – produkt może nie być oryginalny.
Test światła UV
Do przeprowadzenia tego testu będziemy potrzebowali światła UV. W tym świetle prawdziwy bursztyn będzie widoczny w niebieskim lub żółtym kolorze, mieniąc się, kopal będzie biały, a plastik nie reaguje na światło. Jest to jeden z najbardziej wiarygodnych testów potwierdzających autentyczność bursztynu.
Test cieplny
Możemy przeprowadzić test cieplny. Bursztyn, w przeciwieństwie do kopalu i plastiku, nie topi się. Spali się jak kadzidło. Możemy nagrzać np. igłę do czerwoności i po przyłożeniu do prawdziwego bursztynu, dym powinien wznosić się i palić – w przypadku plastiku i kopalu będzie się topił.