Kolory bursztynu bałtyckiego

Żółty

Żółty jest najpopularniejszym kolorem bursztynu (około 70%). Powstaje w gorącym słońcu w wyniku odparowywania płynącej żywicy z drzew, która sprawia, że staje się on mętny (powstają pęcherzyki gazu w środku). Dzięki temu powstaje żółty kolor. Im więcej pęcherzyków gazu tym jaśniejszy odcień żółtego. Jeden milimetr kwadratowy żółtego bursztynu może mieć w sobie 2500 bąbelków gazu.

 

Czerwony

Bursztyn w odcieniu czerwieni jest bardzo rzadki. Pojawia się w odcieniach – od pomarańczowego do ciemnoczerwonego. Bursztyn ten powstaje w procesie utleniania żywicy w powietrzu przez długi czas  w warunkach dużego nasłonecznienia lub ognia w lesie. Naturalne utlenianie odbywa się w powietrzu, bursztyn wchodzi w interakcję z tlenem i zmienia swój kolor krok po kroku. Zmiana odcienia jest bardzo długa i zauważalna dopiero po 50-70 latach. Czerwony bursztyn jest zwany również „starym” ze względu na swoją dojrzałość. Jest bardzo cenny.

 

Przezroczysty

Przezroczysty bursztyn jest również nazywany „pierwotnym”. Szacuje się, że około 10% wszystkich bursztynów jest przezroczystych. Występują one najczęściej w małych rozmiarach. Duże bursztyny tego typu są bardzo rzadkie a przez to cenne. Odcienie przezroczystości od żółtego do czerwonego,  zależą to od stopnia utlenienia bursztynu. W tym typie bursztynu najczęściej spotykamy  skostniałe organizmy czyli „inkluzje”.

 

Czarny

Czarny bursztyn jest często spotykany. Powstaje w wyniku zmieszania żywicy z liśćmi i korą.  Bursztyn ten jest bardzo delikatny i kruchy. Jest to wynik zmieszania się z zanieczyszczeniami (kora i liście), które mogą sięgać nawet 90% wagi. Obróbka czarnego bursztynu jest trudnym rzemiosłem.

 

Zielony

Bursztyn w zielonym odcieniu powstaje w wyniku wymieszania się żywicy z roślinami.  Tam następuje reakcja z chlorofilem. Ma on strukturę podobną do kryształków cukru.  Z tego powodu jest również nazywany „bursztynem cukrowym”.

 

Biały

Biały bursztyn jest bardzo rzadki.  Bursztyn ten wyróżnia się oryginalnymi fakturami.  Jest on nazywany również bursztynem „królewskim”. Może on występować z kolorowymi ingerencjami w różnych kolorach z interesującymi wzorami. Powstaje on w wyniku odparowywania lotnych materiałów żywicy do momentu pienienia się w bardzo intensywnym słońcu. Biały bursztyn jest lżejszy niż bursztyny w innych kolorach, pływa nawet w słodkiej wodzie. Im więcej mikropęcherzyków posiada bursztyn, tym jest bielszy.

 

Back to Top